کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 07 بهمن 1400   Thursday 27 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 مهر 1399

صفحه خبر: اجتماعی

دعوا در توئیتر؛ پس کارکرد مجلس چیست
آفتاب یزد-گروه سیاسی: همان ماجرای همیشگی از سوی دو طیفی که در قدرت هستند! اصرار بر شبیه‌سازی شرایط کشور به وقایع تاریخی در سال‌های اخیر از سوی دولت و مخالفان آن بارها دیده شده است. در شرایطی که کشور با چالش‌های گوناگونی مواجه است بارها این دوگانه تاریخی از سوی مسئولین مورد بحث قرار گرفته است. به نظر می‌رسد در این زمینه حسن روحانی را باید آغاز‌کننده این بحث دانست که همواره موضوع مذاکره را بدون در نظر گرفتن شرایط به وقایع تاریخی صدر اسلام گره می‌زند و همین موضوع نیز منجر به واکنش‌هایی از طرف مقابل می‌شود! حالا در آخرین مورد یکی از تندترین واکنش‌ها به رئیس جمهور از سوی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس رقم خورده است! حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حساب توییتری خود نوشت: «جناب روحانی اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن (ع) با معاویه راخواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، باید دستور داده شود هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود».
> دفاع توئیتری در مقابل حمله توئیتری
این اظهارات رئیس کمیسیون امنیت ملی با واکنش‌های مختلفی نیز از سوی دولتی‌ها مواجه شده است. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، در این رابطه گفت: افرادی که بی‌اخلاقی‌ انجام می‌دهند و برخی دیگر هم در این بین سکوت می‌کنند، باید بدانند این بی‌اخلاقی‌ها تنها به رئیس جمهور نیست بعدا نوبت خودشان هم می‌شود. متاسفانه عده‌ای رقابت‌های تبلیغاتی و انتخاباتی را برای سال ۱۴۰۰ خیلی زود شروع کردند و در این بین، مردم ضرر می‌کنند. اجازه دهید کشور را اداره و مشکلات مردم را حل کنیم. واعظی ادامه داد: اگر می‌خواهید، کار تبلیغاتی و انتخاباتی کنید و سفر بروید ولی این که در سفر، فقط شعار دهید و کار تبلیغاتی کنید و بگویید فقط ما می‌توانیم کار انجام بدهیم، مردم می‌دانند که شما قبلا سرکار بودید و قبلا هم مسئولیت داشتید ولی هیچ کدام از این کارها را نتوانستید، انجام بدهید؛ مدعیان امروز، عملکردی روشن دارند. نمی‌خواهیم وارد این مقولات شویم.
حسام الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری در پیامی در حساب کاربری خود در تویئتر نوشت:«فحاشی انسان را نه دانشمندتر می‌کند و نه نورانی‌تر.» پیش از این نیز علیرضا معزی با اشاره به سخنان برخی از نمایندگان و اهانت به رئیس جمهوری در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نوشت: «بر نورسیدگان و میان‌مایگانی که با بددهانی در جستجوی دیده‌شدن هستند، حرجی نیست اما شگفتی از رئیس و چهره‌های معتبرتر مجلس است که با سکوت، به شکل‌گیری بدعت شنیع فحاشی از تربیون مجلس، مجال دادند.» وی افزود:«این بدعت با اهانت به روحانی شروع شد، اما بعید نخواهد بود آن روز که ناسزاگویی از تریبون پارلمان، دامن سکوت‌کنندگان را بگیرد. در این روزگار تلخ و جان‌فرسای جنگ و تحریم و بیماری، حداقل در دشمنی و انتقام‌گیری، جوانمرد باشید.»
اما فارغ از اینکه وارد این جریان شویم که در این موضوع حق با کدام طرف است مهمترین نکته‌ای که باید گفت این است که «یاللعجب»، توئیتر در ایران فیلتر است و هرگاه هم سخن از رفع فیلتر آن می‌شود لشگری قسم خورده مقاومت می‌کنند اما همین پلتفرم فیلتر شده برای مردم ایران به میدانی برای رقابت و زد و خوردهای سیاسی مسئولان تبدیل شده است! هرچه بر این گزاره بیفزاییم به راستی از طنز ماجرا می‌کاهد! مسئولانی که حتی نسبت به استفاده از توئیتر نیز «آنچه برای خود می‌پسندند را به مردم روا نمی‌دارند!»
> از بهارستان چه خبر؟
اما در موضوع اخیر این نکته بار دیگر خود را بیش از پیش نشان داد اگر یک نماینده سرشناس مجلس گمان می‌کند رئیس جمهور
باید عزل شود چرا از ابزار قانونی خود استفاده نمی‌کند؟ تاکنون در چند ماه اخیر بارها از سوی نمایندگان چه در صحن مجلس و چه در مصاحبه‌ها شاهد بوده‌ایم که نمایندگان با انتفاد از وضع موجود ادبیات تند و گاه همراه با ناسزا را نسبت به دولت و روحانی انتخاب کرده‌اند! اما موضوع مهم این است که نمایندگان ماهانه 30 میلیون تومان دریافتی دارند، خودروی دناپلاس نصف قیمت زیرپایشان رفته و انواع و اقسام مزایا را در اختیار دارند که از ابزارهای قانونی خود استفاده کنند وگرنه اینکه بخواهند تنها در توئیتر ناسزا بگویند که در این زمینه بسیاری از مردم عادی محق‌تر و کاربلدتر هستند! رئیس کمیسیون امنیت ملی از عزل رئیس جمهور گفته که از قضا جز اختیارات مجلس است اما چرا به جای پیگیری این موضوع در بهارستان در توئیتر بیانیه می‌دهند! عزل و استیضاح به کنار، مجلس در پنج ماه اخیر بارها موضوع سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده اما این سوال از سوی هیئت رئیسه اعلام وصول نشده است؟ آیا نمایندگان اختیار سوال از رئیس جمهور را هم ندارند؟ اگر چنین است پس اساسا نمایندگانی تا این حد محدود و بی‌اختیار بهتر است در توئیتر یا مصاحبه‌ها نیز ژست چهره‌هایی فعال و پیگیر را نگیرند، همانند بسیاری دیگر در گوشه‌ای آهسته بروند و آهسته بیایند و مزایا را دریافت کنند تا بدون هیچ مشکلی ان‌شاءالله برای چهار سال دیگر نیز بازهم تایید صلاحیت شوند! در همین زمینه امان الله حسین پور در نشست علنی روز 19 شهریور مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی گفت: گرانی لجام گسیخته در همه امور مردم به خصوص اقشار متوسط و ضعیف را رنج می‌دهد و کارد به استخوان آنها رسیده است. نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 2 ماه است که 190 نفر از نمایندگان طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده اند، ادامه داد: از هیئت رئیسه مجلس می‌خواهیم طرح سوال از رئیس جمهور را اعلام وصول کند، هر چند می‌دانیم پاسخ‌های رئیس جمهور قانع‌کننده نخواهد بود، با این حال می‌خواهیم حداقل رئیس جمهور به مجلس بیاید و بیش از این به نمایندگان بی‌احترامی نکند.
> عالم شعار یا واقع؟
اما درباره عملکرد دوگانه مجلس درحالی که در توئیتر خط و نشان می‌کشند اما در بهارستان اقدامی را شاهد نیستیم با یک نماینده اسبق مجلس گفتگو کردیم. جلال جلالی زاده به «آفتاب یزد» گفت:«موضوع اولی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که با توهین یا ناسزا نمی‌تواند اداره کرد آقای روحانی دارای شخصیت حقوقی و حقیقی دارای حقوقی است و باید حرمت او نگه داشته باشد انتقاد با توهین و تخریب متفاوت است، من نیز به عملکرد
رئیس جمهور انتقادات بسیاری دارم اما هیچگاه این حق را قائل نمی‌شوم که به او توهین کنم، کسانی که خود را عصاره فضائل ملت می‌دانند و وعده‌های بسیاری دادند و وعده دادند به سرعت مشکلات را حل می‌کنند نشان دادند که از تجربه کافی برخوردار نیستند و نمی‌توانند به وعده‌های خود عمل کنند.» او افزود: «عالم شعار و خیال با عالم واقعیت تفاوت دارد، امروز کشور در وضعیتی است که نمایندگان باید به موضوعاتی نظیر اعتبارات کشور فشار تحریم‌ها روابط و بودجه را مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرد نمایندگانی که خود را انقلابی می‌دانند و ادعا می‌کردند می‌توانند یک شبه مشکلات را حل کنند چرا بعد از گذشت پنج ماه نتوانستن یک طرح مترقی برای گران شدن دلار، طلا یا حتی بخش‌هایی مانند مسکن را بگیرند.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: «کسانی که باید قانون مدار باشند و برمدار قانون موضع‌گیری کنند از مجازات ریاست جمهوری بنا به درخواست اکثریت مردم سخن می‌گویند که اصلا در صلاحیت قوه مقننه نیست و این نوع رویکردها خود نشان از بی‌قانونی است.» جلالی زاده تصریح کرد: «با این گونه فرافکنی‌ها مشکلات کشور حل نمی‌شود و نمایندگان اگر به دنبال کاهش دغدغه‌های مردم هستند باید روی وظایف خود متمرکز شوند و در همان چارچوب اقداماتی عملی را برای بخش‌هایی که گمان می‌کنند نیاز به نظارت یا تغییر قوانین یا تغییر اشخاص دارد در دستور کار قرار دهند.» این نماینده مجلس ششم گفت: «نمایندگان باید چنان بر امور اشراف داشته باشند که ضمن حفظ جایگاه مجلس در تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری بتوانند برای دولت نیز ریل‌گذاری انجام داده یا با استیضاح و پرسش مسیر حرکت دولت را از موانع برهانند.» او در پایان گفت:«همانطور که مشاهده می‌کنیم نه تنها سوال از رئیس جمهور را نیز در این مدت ندیده‌ایم بلکه حتی از سوال از وزرا نیز در دستور کار قرار نگرفته است، یکی از دلایلی که در این زمینه احتمالا بر مجلس اثر‌گذار است این باید باشد که اگر آنها اندکی وجدان کاری داشته باشند نیز متوجه هستند اساسا در شرایط امروز وزرا نیز نهایت تلاش خود را می‌کنند اما وقتی همه راه‌ها بسته است چندان نمی‌توان اقدامات موثری را انجام داد چراکه هر کاری نیاز به پشتوانه مالی دارد و کشور در این زمینه هم اکنون با مشکل مواجه است».
در 5 ماه گذشته که مجلس یازدهم آغاز به کار کرده قیمت دلار از حدود 18 هزار تومان به 32 هزار تومان رسیده است و ارزش سکه نیز از 7 میلیون به 16 میلیون تومان رسید! نمایندگان مجلس از کدام ابزار قانونی خود استفاده کردند! عزل رئیس جمهور به کنار، آیا توانستند وزیر اقتصاد را مورد پرسش جدی قرار دهند! آیا مجلس توانسته فشاری بر بانک مرکزی یا سازمان برنامه و بودجه بیاورد! اساسا این میزان از انفعال عجیب است! همین هفته پیش وقتی با نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفتگو کردیم، درباره اینکه مجلس چرا هیچ اقدام مناسبی در این مدت انجام نداده، موسوی به «آفتاب یزد» گفت: «چرا اقدامی انجام نداده‌ایم؟ ما طرح قیر رایگان را تصویب کرده ایم!» در چنین وضعیت و با این عملکرد آنچه در توئیتر شاهد بوده‌ایم را باید دعوای بازنده‌ها دانست! هر دو طیف دولت و مجلس درحالی به زد و خورد با یکدیگر می‌پردازند که آنها در چشم مردم مسبب وضع موجود و بازنده هستند! گفتنی است این گزارش به منزله تایید سخنان رئیس‌جمهور و یا حمایت بی‌چون و چرا از عملکرد دولت تدبیر و امید نیست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام