کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 آبان 1400   Wednesday 27 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 آبان 1395

صفحه خبر: سیاسی

در پساترامپ چه می‌شود؟
آفتاب یزد- امید کاجیان: چه بخواهیم چه نخواهیم، چه خوشمان بیاید چه نیاید، چه پیش‌بینی می‌کردیم چه نمی‌کردیم، چه از شنیدن خبرش شوکه شده باشیم چه نباشیم... دونالد ترامپ دیگر ترامپ نیست... دیگر آن مرد مو ماسه‌ای که وی را با انواع و اقسام ناسزاها بدرقه می‌کردیم هم نیست... او حالا رییس جمهور دونالد ترامپ است... کسی که از خجالت خیلی‌ها درآمده بود! تا جایی که می‌گفت توافق هسته‌ای را پاره خواهد کرد. شاید یکی از سوالاتی که این روزها برای خیلی از ما ایرانی‌ها پیش آمده همین باشد... اینکه به راستی سرنوشت برجام در پسا ترامپ چه خواهد بود؟! و ایران باید در قبال این انتخاب مردم آمریکا چه کند؟ این سوالی است که آفتاب یزد در گفتگویش با فعالین سیاسی، یعنی محمد‌ها‌شمی رفسنجانی، علی صوفی، اسماعیل کوثری، صادق زیباکلام، فاطمه راکعی، ابوالقاسم رئوفیان، محمد صادق جوادی حصار و جلال جلالی زاده پرسیده است.
-------------------------------
برجام بر سر جایش باقی است
محمد‌ها‌شمی رفسنجانی
با توجه به اینکه برجام یک سند بین‌المللی و بین چند کشور است، هیچ‌وقت ترامپ نمی‌تواند سر خود آن سند را از بین ببرد یا لغو کند اما ممکن است نسبت به انجام و روند اجرایی آن تعلل بورزد. ولی باز هم باید گفت همچنان این برجام اعتبار خودش را دارد و پابرجاست. در حال حاضر هم برخی از دولت‌هایی که برجام را تایید کردند
با نظر جمهوریخواهان آمریکا موافق نیستند.
به ‌هر روی آمریکا باید به تعهدات خودش عمل کند و به نظر عمل هم می‌کند.
ضمن اینکه برجام عملیاتی و اجرایی شده و این روند تداوم می‌یابد. قوانین بین‌المللی به این شکل نیست که یک نفر بتواند همه آن (قوانین) را زیرپا بگذارد. ترامپ اگر بخواهد خلاف این قوانین، علیه برجام برخورد کند، عواقب خواهد داشت.
اما درباره موضع ایران در قبال ترامپ باید گفت واقعیت قضیه این است که از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون، دولت‌ها و احزاب مختلف آمریکا آمدند و رفتند ولی سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه هیچ تفاوتی با هم نداشته و ندارد، هر دوحزب، سیاست مشترک دارند و این سیاست مشترک چیزی نیست جز تعهدی که نسبت به اسرائیل و امنیت اسرائیل دارند.
در این بین آمریکا توانسته، دولت‌های اسلامی مثل عربستان و یا سایر کشورهای دیگر عربی را نیز به سمت خویش جذب کند تا بیشتر اهداف خودش که اهداف تفرقه‌افکنانه‌ای است را توسط یکی از این کشورهای عربی مثل عربستان انجام دهد. فراموش نکنیم رفتار عربستان در حال حاضر از اسرائیل هم بدتر است. رفتارهای عربستان را من به تعبیری بازگشت جاهلیت عربستان توصیف می‌کنم.
به عبارت دیگر در باره سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا باید گفت، در گذشته هدف این کشور تامین منافع اسرائیل بود ولی درحال حاضر پرده‌ها کنار رفته و کشورهای عربی نیز رسما وارد عمل شده و با برنامه اسرائیل هماهنگ شدند. هماهنگی که یک حسن دارد و یک عیب.
حُسن آن این است که ملت عربستان ومردم عرب نمی‌توانند این ننگ را بپذیرند که کشورشان با اسرائیل همکاری می‌کند، بنابراین پذیرش مردمی در این باره وجود ندارد. اما از جهتی منفی است چون قدرت مردم درکشورهای عربی آن گونه نیست که بتوانند عامل تغییرات جدی باشند و به عبارتی آنچه دولت عربستان تصمیم می‌گیرد اجرا هم می‌شود و مانع مردمی جلودار آن نیست.
در مجموع من تغییر جدی‌ای بعد از حضور ترامپ در بحث برجام و البته سیاست‌های آمریکا نمی‌بینم.
ولی این سیاست اعتدال‌گرایی و عقل‌گرایی که در سیاست‌خارجی ایران وجود دارد نکته‌ای است که در جهان خیلی بیشتر از سیاست‌های افراطی مورد توجه قرار می‌گیرد. دنیا به خاطر افراط‌گرایی لطمه دیده است. آنچه امروز شاهد آن هستیم، نوعی هماهنگی یا خواست نهایی برای کنترل افراط‌گرایی - که سمبل آن داعش و تکفیری‌های عربستان است- می‌باشد.
روشی که ایران در سیاست خارجه خودش به‌کار گرفته، روشی است مبتنی بر عقل‌گرایی
و تعامل بین‌المللی. دولت یازدهم مقبولیت جهانی دارد. آن طور که می‌بینیم درخارج از کشور هم روش ایران، سیاست خارجه ایران، نوع تفکر منطقه‌ای در ایران متفاوت از عربستان و.... است. (عربستانی که هم خودش و هم همسایگانش را ناامن می‌کند و تنها در سایه ناامنی است که می‌تواند کشور را کنترل کند).
بنابراین، ایران به سیاست خودش در صحنه بین‌الملل ادامه می‌دهد و ان‌شاءا... پیروزی چشمگیری نیز همراه خواهد بود.
------------------------------
چراغ به دست دنبال اوباما می‌گردیم(!)
صادق زیباکلام
به نظر من از این پس، مسئولین قوه مجریه ما چراغ به دست می‌گیرند و به دنبال اوباما و جان کری خواهند گشت. وضعیتی که در زمان اوباما و جان کری به وجود آمده بود در 38 سال گذشته بی‌نظیر بود. چون هم رئیس‌جمهور آمریکا اعتماد داشت تا به یک تنش‌زدایی درقبال کشورمان دست پیدا کند و هم جان کری به جد چنین برنامه‌ای در دستور کارش بود. ولی به هر حال ما متاسفانه آن طور که باید و شاید از حسن نیت اوباما و جان کری و وضعیت بسیار خوبی که به وجود آمده بود، بهره‌مند نشدیم(!)
اما با تمامی این احوال، معتقدم که ترامپ علی‌رغم تهدیدهایی که در سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش علیه برجام کرده بود، برجام را نقض نخواهد کرد برای آنکه تنها آمریکایی‌ها نیستند که در برجام دخیلند، برجام تشکیل شده از 1+5 است. برای همین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس هم وجود دارند و اگر ترامپ بخواهد برجام را نقض کند، من معتقدم راه دشواری را در پیش دارد و مخالفت کشورهای اروپایی را در برابر خود خواهد دید.
همین چند وقت پیش شاهد آمدن شرکت توتال فرانسه به ایران بودیم! بنابراین فکر نمی‌کنم که برجام در تهدید باشد.
-----------------------------------------
ایران اندکی زمان بخرد!
علی صوفی
درست است که شخصیت‌هایی مثل ترامپ و رفتار و منش‌شان تا حدی در آمریکا می‌تواند تاثیرگذار باشد اما باید این را بدانیم که آمریکا یک کشور با برنامه‌ است و سیستم و نظام خاص خود را دارد. یعنی قرار نیست یک نفر مثل ترامپ همه چیزآن را تغییر دهد.
از سویی استراتژی امنیت ملی این کشور را، جریانی از هر دو طیف جمهوری خواه و دموکرات برای 25 سال تامین می‌کند. بنابراین سیاست‌های کلان کشور منطبق با نظرات دوسویه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان است و از قبل طرح ریزی شده‌اند.
البته بعد از نتایج انتخابات، ممکن است که گرایش‌های منطقه‌ای و خاورمیانه‌ای نسبت به ترامپ متفاوت باشد و کشورهایی که علیه ایران هستند تلاش کنند تا به ترامپ نزدیک شوند ولی من بعید می‌دانم درآینده، مشکل اساسی برای ایران به ویژه در بحث برجام پیش بیاید. هر چند ممکن است در این بین وقفه‌ای در روند اجرای توافق هسته‌ای ایجاد شود (که اگر خانم کلینتون بر سر کار می‌آمد چنین نمی‌شد).
اما باید این نکته را خاطرنشان کرد که جمهوری‌خواهان ناگزیرند تا در مسیر برجام پیش روند یعنی هرچند در آینده اجرای برجام با نوساناتی همراه می‌شود اما اساس برجام با مشکل روبه‌رو
نخواهد شد.
ایران نیز نشان داده که در این مدت همواره با هضم مسائل و احتیاط با آمریکا برخورد می‌کرده است. سرنخ این جریان هم در دست رهبری است و با توجه به حفظ احتیاطی که ایران در قبال آمریکا دارد باید از مسئولین خودمان بخواهیم تا در شرایط فعلی اندکی زمان بخرند و سعی کنند همراه با کشورهای 1+5 و اتحادیه اروپا، آمریکا و ترامپ را در مسیر برجام پیش ببرند.
------------------------------------------
باب گفتگو باز است
محمد صادق جوادی حصار
سالی که نکوست از بهارش پیداست! آقای ترامپ در بهار ریاست جمهوری خود و در اولین سخنرانی که بعداز انتخاب شدنش به عنوان رئیس جمهور داشت حرف‌هایی زد که هم امیدوارکننده بود و هم کاملا با شعارهای دوران انتخاباتی‌اش
فرق می‌کرد. او گفت من در تمام دنیا حافظ منافع آمریکا هستم و با همه کشورهایی که با ما کنار بیایند کنار می‌آیم با کسی هم هیچ دشمنی ندارم.وی خود را رئیس جمهور همه مردم و ادیان آمریکا توصیف کرد. سخنرانی دیروز ترامپ در چارچوب همان ساز و کار عرفی تمام دولت‌ها‌ی آمریکا قرار می‌گیرد.
به نظر می‌رسد با توجه به اینکه جمهوری خواهان اکثریت کنگره و سنا را به دست آوردند هیئت حاکمه یکپارچه ای تشکیل شده است ولی تصور نمی‌کنم که این ساختار یکپارچه خیلی متفاوت با ساختار قبلی آمریکا باشد.
باید توجه کنیم که تمرکز برنامه‌های ترامپ بر ساختار داخلی آمریکاست و کمتر بر ساختار خارجی آمریکا می‌اندیشد. برای همین باید گفت، حداقل در کوتاه‌مدت (مثلا یکسال آینده)، او از منازعات جهانی پا پس می‌کشد و از مواضعش که در سخنرانی‌های قبلی در خصوص خاورمیانه داشت، عقب می‌نشیند. ترامپ صرفا در حد همان سیاست‌های خارجه دولت‌های قبلی، سیاست‌های خودش را دنبال می‌کند و مطمئنا آن چهره تند و تیزی که در سطح بین الملل بسیاری از او توقع دارند را نخواهد داشت.
این را هم بدانید اگر بنا به این باشد که ترامپ بخواهد همه چیز را تغییر دهد و به فکر رفتارهای انقلابی در آمریکا باشد، این انقلاب را از درون کشورش آغاز خواهد کرد و آن قدر انقلاب داخلی در آمریکا از وی انرژی خواهد گرفت که کمتر به خارج از کشور و بحث تغییر در توافق برجام می‌اندیشد. بنابراین نباید خیلی از بابت سرنوشت برجام در دوران پسا ترامپ نگران بود.
در ایران هم فکر می‌کنم خیلی‌ها‌ از انتخاب ترامپ استقبال کرده‌اند چون بین گفتمان ترامپ و تفسیر مقامات کشورمان از آمریکا یک قرائت و انطباق معنایی وجود دارد.
از سویی قطعا آقای ترامپ از روزی که ریاست جمهوری را برعهده می‌گیرد به اقتضائات توجه می‌کند پس ریاست او به ایجاد تنش نخواهد انجامید و اشتراک منافع هنوز هم حرف اول را می‌زند. معتقدم که هنوز باب گفتگو باز است.
------------------------------------------
جمهوری اسلامی شاخ ترامپ را می‌شکند!
ابوالقاسم رئوفیان
ترامپ و کلینتون هر دو سرباز اسرائیل هستند به خاطر همین برای ایران تفاوتی نمی‌کند که چرا ترامپ رئیس جمهور شد و هیلاری نشد!
البته سیاست‌های جمهوری خواهان به ویژه در نوع برخورد با جمهوری اسلامی ایران تهاجمی‌تر است! اما فکر می‌کنم جمهوری اسلامی شاخ ترامپ را می‌شکند. نظام جمهوری اسلامی با وجود رهبر گرانقدر اسلام و مردم هوشمند، ترامپ را هم به زانو درمی‌آورد. هرکسی که در مقابل مقاومت نیروی اسلامی ایران قرار بگیرد به تعظیم واداشته خواهد شد.
ترامپ اگرچه سنگ‌ها‌ی سنگین تری را در مسیر جمهوری اسلامی ایران
خواهد انداخت و سیاست‌های بازدارنده‌تری را در قبال نظام ما به کار می‌گیرد اما نتیجه‌ای از آنها نخواهد گرفت.
در مورد سرنوشت برجام هم باید گفت که دیدید، برجام هرچند در پس این سال‌ها و در راستای سیاست‌های منعطف به ثمر نشست ولی حتی در زمان اوباما هم ثمره‌ای نداشت. آمریکایی‌ها در زمان اوباما بود که دبه پشت دبه درآوردند و نگذاشتند ایران به حق و حقوق خودش دست پیدا کند بنابراین آمدن ترامپ هم در سرنوشت برجام تفاوتی ندارد، البته طبیعی است که حضور او کار را سخت تر می‌کند. اما ما هیچ وقت از آمریکا نترسیدیم و در برابر دشمنی‌ها‌ی این کشور که گاهی به اوج خودش می‌رسد، عقب ننشستیم. سیاست‌های کلی که رهبری تبیین می‌کنند کاملا مشخص است. در نتیجه پیش بینی ما این است که در نهایت ترامپ نیز در برابر سیاست‌های ایران با مشکل مواجه خواهد شد و به نوعی از ایران تمکین خواهد کرد.
-------------------------------------------
بحث برجام اساسا عملی نمی‌شود
اسماعیل کوثری
در اصل ماهیت ترامپ و کلینتون و منافع ملی آمریکا هیچ تفاوتی نیست. پس در برجام هم همین‌گونه که تا به حال عمل شده عمل می‌شود؛ البته تا الان که ما عملی ندیدیم! بنابراین آقای ترامپ هم همان کار دولت قبل را انجام می‌دهد و اینکه گفته است برجام را پاره می‌کنم صرفا یک حرف تبلیغاتی بوده تا واقعیت.
اساسا بحث برجام عملی نمی‌شود و همان‌طور که تا امروز تنها بر روی کاغذ نام برجام را دیدیم و همه چیز، فقط در حرف خلاصه شده است همین روال، بعد از ترامپ هم خواهد بود.
ترامپ شاید در شعار و ابزارها و سخنرانی‌هایش تند باشد و اساسا جمهوریخواهان را انسان‌های تند بدانیم اما جنایاتی که دموکرات‌ها کردند کمتر از جمهوری‌خواهان نبوده است. این عده سیاست‌شان با یکدیگر تفاوتی نمی‌کند. پس اینکه کلینتون می‌آمد و یا حالا ترامپ آمده تفاوت نمی‌کند، سیاست اینها را کارتل‌های بزرگشان مشخص می‌کند.
در چنین شرایطی اما ایران و دولت روحانی باید دربحث برجام با قدرت حق خودشان را دنبال کنند. اگر بخواهند مثل الان که مسامحه کرده و بدعهدی‌ها را توجیه می‌کنند، ادامه دهند و ظریف روال سابق را در پیش بگیرد چیزی تغییر نمی‌کند. ولی اگر محکم بایستند دیگر وضعیت برجام اینگونه نیست.
در مورد آقای ترامپ هم باید بگویم ایشان در مناظره‌ها، خودش اعلام کرد آمار کشته‌شدگان با اسلحه در آمریکا 33 هزار نفر است -که این فاجعه‌ای است برای کشوری که ادعای ابرقدرتی دارد- اگر ترامپ توانست این مشکل را حل کند، معلوم می‌شود که بالاخره توانسته در داخل کشور خودش کاری انجام دهد که من
بعید می‌دانم!
----------------------------------
باید دست‌اندرکاران برجام، ترامپ را کنترل کنند
فاطمه راکعی
ما امیدواریم که ترامپ با عقلانیت، مسائل سیاسی آمریکا را کنترل کند و البته قرار نباشد که ازاین پس او تصمیم گیرنده همه قوانین کشوری شود.
ترامپ با توجه به صحبت‌هایی که تاکنون کرده نشان داده است که آدم خشونت‌طلب و مخالف با موازین اخلاقی است، حتی ابتدایی‌ترین ادبیات دیپلماتیک را رعایت نمی‌کند. انسان اقتدارطلب و یکه‌تازی است و ایده‌هایش درباره ایران نیز ایده‌های خوشحال‌کننده‌ای نیست.
ولی امیدوارم احزاب و نهادهایی که در آمریکا معقول رفتار می‌کنند بتوانند عوامل بازدارنده‌ای برای تصمیمات نامعقول و رفتارهای خشونت‌طلبانه وی باشند. در ارتباط با رفتار ترامپ پیرامون برجام نیز همین امید را دارم، و آرزو می‌کنم کسانی که در فضای سیاسی آمریکا و مذاکرات برجام بودند، از توافقنامه رسمی 1+5 حمایت کنند تا خدای نکرده به مشکل برنخوریم! به هر حال باید باور کنیم در آمریکا افرادی که منطقی برخورد می‌کنند نیز وجود دارند و برای همین هم باید در ارتباط با این افراد، معقول بوده و جانبداری آنها را بخواهیم تا ترامپ به توافقات بین‌المللی‌ کشورش پایبند بماند. هر چند انتخاب ترامپ اساسا انتخاب خوش‌بینانه‌ای نمی‌تواند باشد و من هنوز هم از رای مردم آمریکا درتعجبم.
--------------------------------
من به برجام ترامپ خوش‌بینم
جلال جلالی زاده
برخلاف تصورات و صحبت‌هایی که این روزها بسیاری از ایرانیان می‌کنند، اتفاقا من معتقدم که مسیر برجام پس از ترامپ، تغییری نخواهد کرد. صحبت‌های قبلی او را در ارتباط با برجام باید بلوف‌های انتخاباتی تعبیر کرد. از طرفی دیگر ایران نیز همچنان باید سیاست تعامل و تفاهم را پیش‌ بگیرد و برای رفع مشکلات خط مشی صلح جویانه خودش را تداوم دهد. معتقدم که آنچه سرنوشت برجام را پس از ترامپ تعیین می‌کند بستگی به رفتار طرفین دارد. اگر دو طرف بخواهند مشکلات را حل کنند، ما از دوران اوباما هم بهتر می‌توانیم در برجام موفق باشیم. تجربه‌های پیشین نشان می‌دهد کشورهای مختلف ناچار به تغییر سیاست‌های خصمانه هستند. اگر روسای دو کشور ایران و آمریکا درصدد دستیابی به منافع ملی خودشان و ارتقای روابط سازنده باشند، پس بی‌دلیل یک تعهدنامه‌ای که 12 سال برای آن تلاش شد را از میان برنخواهند داشت و همچنان آن را ادامه می‌دهند.
----------------------------------
اظهارات کلینتون پس از شکست:
ترامپ رییس جمهور همه ماست
هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی بعد از شکست در رقابت برای ورود به کاخ سفید این نتیجه را «دردناک» توصیف کرد. به گزارش انتخاب، وی همچنین گفت از اینکه نتوانسته در انتخابات پیروز شود، «متاسف» است. نامزد مغلوب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جمع هواداران خود از آنها خواست تا ضمن احترام به نتیجه انتخابات از ارزش‌ها‌یی از قبیل عدم تبعیض و حاکمیت قانون دفاع کنند. وی در بخشی از سخنان خود درباره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری گفت: علیرغم اینکه باید به نتیجه انتخابات احترام بگذاریم، اما باید از ارزش‌ها‌یی از قبیل عدم تبعیض و حاکمیت قانون و نیز برابری افراد نزد قانون دفاع کنیم.
«هیلاری کلینتون» به حامیان خود تاکید کرد: از شما می‌خواهم که برای ادامه ارزش‌ها‌ به تلاش‌ها‌یتان ادامه دهید. ما برای کنارهم آوردن میلیون‌ها‌ نفر قریب به یک سال و نیم تلاش کردیم. معتقدیم رویای آمریکا برای همه بزرگ است؛ حتی برای زنان و افراد معلول. وی تصریح کرد: مسئولیت ما به عنوان شهروند این است که نقش خود را برای ساختن آمریکائی قوی تر و عادلانه تر ایفا کنیم و ادامه دهیم. وی گفت: دونالد ترامپ اکنون رئیس جمهور همه ماست و باید او را با ذهنی باز بپذیریم. هیلاری کلینتون ضمن تبریک به دونالد ترامپ از همه کسانی که برای او زحمت کشیدند تشکر کرد و گفت: درد این شکست را مدتها حس خواهیم کرد. وزیر خارجه سابق آمریکا گفت: این که قدرت با دموکراسی و رای مردم تغییر کند از ارزشهای ما است و ما به آن احترام می‌گذاریم. او گفت: ما باید از ترامپ حمایت کنیم چون حمایت ما از او باعث می‌شود که او بهتر بتواند به امریکا خدمت کند.
---------------------------
محمد‌ها‌شمی: در مجموع من تغییر جدی‌ای بعد از حضور ترامپ در بحث برجام و البته سیاست‌های آمریکا نمی‌بینم. ولی این سیاست اعتدال‌گرایی و عقل‌گرایی که در سیاست‌خارجی ایران وجود دارد نکته‌ای است که در جهان خیلی بیشتر از سیاست‌های افراطی مورد توجه قرار می‌گیرد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام